Vijender Singh este un boxer profesionist indian și, de asemenea, primul boxer indian care a câștigat o olimpiadă
Sportivii

Vijender Singh este un boxer profesionist indian. Este primul boxer indian care a câștigat vreodată o medalie la olimpiadă. Singh s-a născut într-o familie săracă dintr-un sat din statul Haryana din India, dar înainte de mult a devenit un pasionat de box și după exemplul dat de fratele său mai mare, a început să ia în serios boxul. Singh este un produs al acum celebrului club de box Bhiwani situat în Bhiwani și este unul dintre cei mai celebri membri ai clubului. A intrat în lumina reflectoarelor după ce a evoluat lăudabil la nivel de juniori, iar cariera sa senior a decolat destul de devreme când a câștigat o medalie de aur la Jocurile afro-asiatice. Mai târziu, Singh a câștigat medalii la Jocurile Commonwealth-ului organizate la Melbourne și a urmat-o cu cea mai fină realizare a carierei sale, când a câștigat medalia de bronz la categoria de greutate medie la Jocurile Olimpice de la Beijing. În iunie 2015, Vijender Singh a devenit profesionist și și-a încheiat cariera de amatori, deoarece a semnat un acord pe mai mulți ani cu Queensberry Promotions.

Top

Carieră

Anul 2003 a fost unul important în ceea ce privește cariera sa, în condițiile în care Singh a apărut campioana de boxe pentru tineri în toată India, iar mai târziu în acel an, a intrat în roluri importante după ce a câștigat medalia de aur la Jocurile afro-asiatice organizate la Hyderabad, India. În anul următor, el a reprezentat India în categoria de greutate sudată la Jocurile Olimpice de la Atena, dar a fost eliminat în rundele inițiale.

La Jocurile Commonwealth din 2006, organizate la Melbourne, Australia, Singh a ajuns în finala din categoria sa, dar nu a putut câștiga jocul și a sfârșit câștigând medalia de bronz. În același an, el a câștigat și medalia de bronz la Jocurile asiatice organizate la Doha, dar în timpul acelui turneu a participat la categoria de greutate medie.

Singh a mers în Germania pentru a se antrena pentru Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008 și înainte de marele eveniment a participat bine la turneul de box al președintelui. La Jocurile Olimpice de la Beijing, Singh a participat la categoria de greutate medie și a împărțit medalia de bronz. În acest proces, a devenit primul boxer din India care a câștigat o medalie olimpică. La un an de la câștigarea sa olimpică, Singh a câștigat o altă medalie de bronz la Campionatele Mondiale de box de amatori și mai târziu în acel an a devenit numărul unu în clasamentul International Boxing Association.

Vijender Singh a câștigat medalia de aur la Campionatul Commonwealth de box desfășurat în 2010 la New Delhi. La Jocurile Commonwealth-ului care s-au desfășurat la New Delhi în același an, Singh a pierdut în semifinală în circumstanțe controversate, când a fost atras de 4 puncte pentru ca faulturile să piardă cu 3-4. A sfârșit câștigând medalia de bronz. Cu toate acestea, la Jocurile din Asia nu au existat controverse, deoarece a câștigat medalia de aur la categoria mijlocii.

La Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, Vijender Singh a ajuns în sferturile de finală, dar nu a putut câștiga nicio medalie. Doi ani mai târziu, Singh a câștigat medalia de argint la jocurile Commonwealth organizate la Glasgow, Scoția. În același an, a făcut o apariție într-un film hindi intitulat „Fugly”, dar nu a fost un succes.

Singh a devenit primul boxer indian care a devenit profesionist în iunie 2015, iar la 10 octombrie a luptat prima sa luptă profesională împotriva britanicului Sonny Whiting, pe care a eliminat-o. Singh a luptat încă două lupte profesionale în același an, prin eliminatorii pentru a avea un record sută la sută.

Premii și realizări

Singh a primit premiul Rajiv Gandhi Khel Ratna în 2009. Este cea mai înaltă onoare sportivă acordată de Uniunea Indiei.

În 2010, Singh a fost distins cu Shma Padma.

Este primul boxer indian care a câștigat o medalie la olimpiadă.

Este primul boxer indian care a devenit profesionist. Un profesionist este cineva care participă la competiții de box găzduite în mod privat ca individ.