Medalia olimpică de bronz, Nile Wilson, este o gimnastă artistică engleză Această biografie își profilează copilăria,
Sportivii

Medalia olimpică de bronz, Nile Wilson, este o gimnastă artistică engleză. Nile a început să practice gimnastica la școală și până la absolvirea lui, era gata să-și prezinte abilitățile în marile ligi. În martie 2014, Nile a participat la Campionatul Britanic de juniori și a apărut ca un câștigător, ajutându-se să câștige premiul pentru Young Sportsman Male în acel an. În campionatul din 2014 al Commonwealth-ului, care a avut loc la Glasgow, în Scoția, a jucat un rol important în a-și ajuta echipa să câștige o medalie de aur. De asemenea, el a câștigat patru medalii pentru sine, inclusiv două medalii de aur. A continuat apoi să câștige un record de cinci medalii de aur la Campionatele Europene de gimnastică juniori, devenind o celebritate locală în Anglia. Abilitățile sale sublime în timp ce folosea bara orizontală l-au făcut campionul domnesc la Jocurile Commonwealth-ului. La Jocurile Olimpice din 2016, a obținut o medalie de bronz în aceeași categorie. El a fost, de asemenea, o parte importantă a echipei britanice care a câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică din 2015.

Copilăria și viața timpurie

Nile Wilson s-a născut la Leeds, Anglia, la 17 ianuarie 1996, la Neil și Sally Wilson. A fost crescut alături de sora sa mai mică, Joanna, care se întâmplă să fie și un pasionat de gimnastică și o jucătoare la nivel național.

Pe când era mic, Nile nu era foarte interesat de sport. De fapt, el a recunoscut ulterior că este un copil foarte stângace și că atitudinea lui îi va determina adesea pe părinți să-și facă griji pentru viitorul său. Stăpânirea lui l-a făcut și el rănit în mai multe rânduri, ceea ce a dus la unele cicatrici permanente.

Pentru a-l face să facă față stângăcii și a-l face să se descurce într-un mod mai bun, părinții lui l-au înscris la o clasă de gimnastică și atunci a fost interesat de sport.

Antrenorii săi au văzut ceva potențial în el și au început să lucreze cu el. L-au împins tare făcându-l să-și petreacă mai multe ore la antrenament, întrucât voiau ca el să-și șlefuiască abilitățile înainte de Jocurile Olimpice din 2004.

Însă, la vârsta de 10 ani, a lovit un blocaj rutier când i-a rănit cotul, din cauza căruia a fost deprimat o perioadă lungă de timp. Când în sfârșit s-a îmbunătățit, a început să se antreneze mai greu și, în cele din urmă, a devenit cea mai bună gimnastă din academie. Și astfel și-a început călătoria, campionatul britanic de juniori fiind prima sa oportunitate majoră de a arăta lumii de ce a fost capabil.

Carieră

În martie 2014, Nile a participat la Campionatul Britanic de juniori și a apărut ca câștigător. Academia de sport Leeds l-a onorat și cu premiul pentru Young Sportsman Male pentru performanța sa magnifică din turneu.

În același an, a participat la Campionatul European de juniori și și-a făcut un nume singur câștigând cinci medalii de aur. Această performanță a lui i-a câștigat un loc în echipa națională pentru Jocurile Commonwealth-ului care se afla chiar după colț. Pentru a merge bine în turneu, Nile a început să muncească din greu, petrecându-și cea mai mare parte a timpului antrenându-se.

Nile era acum recunoscut ca jucător senior și la Jocurile Commonwealth a jucat un rol important în ceea ce a făcut ca echipa sa să câștige o medalie de aur. La categoria individuală, a câștigat patru medalii, inclusiv două medalii de aur și una fiecare în argint și bronz. Evenimentele referitoare la bara orizontală s-au dovedit a fi fortăreața lui și se întâmplă totuși să fie campionul domnesc al Commonwealth-ului din categorie.

2014 s-a dovedit a fi un an minunat pentru Nil, în timp ce a ajuns la faima națională, datorită performanțelor sale solide de-a lungul evenimentelor la care a participat. Următorul eveniment major, Campionatul Mondial de Gimnastică 2015, i-a oferit Nilului o altă oportunitate majoră pentru a-și dovedi valoarea .

Dar, din păcate, nu și-a putut repeta performanța în Commonwealth, deoarece a ratat câștigarea medaliilor individuale. Cu toate acestea, el a jucat un rol crucial în a-și ajuta echipa să câștige o medalie de argint. Unele dintre regulile complexe ale evenimentului l-au împiedicat să câștige medalii majore și a știut că trebuie să muncească mai mult pentru a lăsa impresia în turneele mai mari.

Cel mai important an al carierei sale s-a apropiat rapid, deoarece cel mai mare vis al lui Nile de când a început să practice gimnastica a fost să câștige o medalie olimpică pentru țara sa. Jocurile Olimpice din 2016 i-au prezentat ocazia de a-și realiza visul. Astfel, s-a antrenat mai greu și pentru a se pregăti pentru eveniment, a participat la Cupa Americană AT&T din martie 2016.

Dar nu s-a comportat bine și s-a luptat pe tot parcursul competiției, care a fost o lovitură majoră. El s-a clasat pe locul al cincilea cu o performanță decentă pe barele paralele, ceea ce nu a fost chiar puternic.

Cu doar două luni rămase pentru olimpiadă, el și-a intensificat și mai mult pregătirea și a sperat la un loc în echipa națională. Deoarece a avut o evoluție slabă la turneele încheiate recent, nu era sigur dacă va câștiga un loc în echipa națională.

Cu toate acestea, el a fost numit ca unul dintre membrii echipei engleze care să reprezinte țara în gimnastică. A apreciat oportunitatea și a evoluat excepțional de bine la Jocurile Olimpice. Deși a ratat o medalie de aur sau de argint, un bronz olimpic a fost la fel de bun ca orice altceva pentru tânărul sportiv. Câștigând medalia, el a devenit primul gimnastă britanic care a ajuns atât de departe la Jocurile Olimpice din categoria barurilor orizontale.

Următorul eveniment pe radarul său a fost Campionatul Mondial de Gimnastică Artistică din 2017. De data aceasta, a vrut să aducă acasă o medalie de aur. Cu toate acestea, el a suferit o accidentare în timpul antrenamentului și asta i-a amenințat șansele de a se prezenta chiar la eveniment. El a suferit chiar o intervenție chirurgicală ca parte a tratamentului său.

Dar Nile, fiind un luptător, s-a redresat la timp și a fost pregătit să participe la turneu. Dar, în ciuda faptului că a încercat din greu, el nu a putut veni cu cele mai bune performanțe. A terminat pe locul șase la finalul campionatului.