Nico Rosberg este un fost conducător auto de cursă de Formula 1 germano-finlandeză Această biografie își profilează copilăria,
Sportivii

Nico Rosberg este un fost șofer de mașină de cursă de Formula 1 germano-finlandez cunoscut drept unul dintre cei mai buni doi jucători cei mai buni din sport alături de Lewis Hamilton. Nico a intrat pe arena profesională de Formula 1 în 2006, cu echipa Williams, echipă cu care tatăl său Keke Rosberg fusese campion mondial în 1982. În fazele inițiale ale carierei sale, Nico a evoluat bine, dar nu a câștigat și el multe titluri, dar când s-a alăturat echipei Mercedes recent reformate în 2010, cariera sa a înflorit. În cariera sa de succes alături de Mercedes, Nico a reușit să înscrie 23 de Grand Prix și 30 de posturi. El și coechipierul său, Lewis Hamilton, au dominat arena Formula 1 și au fost constant în cursa pentru a deveni Campioni Mondiali pe tot parcursul sezonului 2014-15, Hamilton câștigând de ambele ori. În 2016, Nico a devenit campion mondial, iar Hamilton a încheiat sezonul cu locul doi. În mod surprinzător, însă, în fruntea carierei sale de Formula 1 imediat după ce a asigurat Campionatul Mondial, Nico și-a anunțat retragerea din sport, adăugând că va continua asociația cu echipa sa Mercedes.

Copilăria și viața timpurie

Nico Rosberg s-a născut la Wiesbaden, Germania de Vest, pe 27 iunie 1985, într-o prolifică familie de Formula 1. Tatăl său, Keke Rosberg, a fost campion mondial în F1 în 1982. În ciuda faptului că era fiul lui Keke, Rico era un puști foarte încrezător și nu credea că ar putea fi la fel de mare ca și tatăl său. Deși interesul său pentru sport a fost evident încă de la o vârstă fragedă, el nu a fost niciodată sigur de calea sa de carieră în cea mai mare parte a adolescenței sale.

La vârsta de 6 ani, a fost introdus în lumea lui Karting și a ajuns imediat agățat. Părinții săi nu-și doreau să-și saboteze studiile în urmărirea de a deveni un cursant de F1, așa că a studiat din greu și a fost cunoscut a fi un cursant rapid în gimnaziu și liceu. El putea să vorbească germană, franceză, italiană, spaniolă și engleză în școală, iar toți profesorii erau înțelegători de el.

La vârsta de 10 ani, Nico a început cu turneele de curse Kart și cu îndrumarea potrivită de la tatăl său, acesta l-a campionat încet. El recunoaște cu bucurie că obișnuia să concureze cu tatăl său și, ori de câte ori tatăl său îl bătea la tenis, avea să plângă. Acest spirit l-a încurajat să încerce mai mult și să-l depășească pe tatăl său. Tatăl său a devenit managerul său, ceea ce l-a ajutat foarte mult pe Nico în cariera sa profesională ulterioară.

Carieră

Nico a început marile sale ligi de Formula 1 cu Williams în sezonul 2006 într-o cursă în Bahrain. Cu toate că, a fost semnat ca șofer de testare, el a avut o performanță suficient de bună pentru a impresiona personalul de la Williams. În afară de asta, întregul sezon a mers prost pentru echipa sa și pentru el. Sezonul următor a fost oarecum mai bun, iar Nico a terminat multe curse pentru a se poziționa la locul șase sau al șaptelea loc în cea mai mare parte a Marelui Premiu al sezonului ”.

La Marele Premiu al Australiei din 2008, Nico a surprins pe toată lumea cu performanțele sale impresionante și a ajuns pe locul trei. Un alt moment mare a venit în Marele Premiu de la Singapore în acel an, unde a condus cursa de ceva timp, înainte de a o finaliza pe poziția a doua. Anul următor a fost și el bun; Nico a continuat să intre pe primele 5 poziții în Marele Premiu al Ungariei și Europene ”. Cu toate acestea, după sezonul 2009, Nico și-a luat rămas bun de la Williams, motivând că resursele lor nu sunt suficient de eficiente pentru a câștiga curse și a semnat un contract cu Mercedes.

Nico a început cu Mercedes cu o cursă în Malaezia în sezonul 2010, unde a terminat al treilea, dar s-a străduit să performeze în majoritatea curselor de Grand Prix în acel an. Dar norocul său a luat o turnură drastică în 2012, când Nico a marcat prima sa victorie în carieră în Marele Premiu Chinez și a devenit primul șofer german care a câștigat un Grand Prix în timp ce conducea o mașină germană, un obiect care nu a fost obținut în mai multe peste 8 decenii.

În sezonul 2013, Nico a terminat al patrulea la Marele Premiu al Malaeziei și a continuat să câștige Marele Premiu al Marii Britanii, învingându-l pe coechipierul său Lewis Hamilton într-o întâlnire apropiată. El a continuat să câștige a doua poziție în India și a treia în Abu Dhabi. Într-un fel, echipa sa a favorizat-o pe Hamilton și l-a îndrumat pe Nico să nu-l depășească pe Hamilton în Marele Premiu al Malaeziei, ceea ce a smuls o aparentă victorie din ghearele sale.

La începutul sezonului 2014, Nico a apărut mai întâi la Marele Premiu al Australiei și, ulterior, în următoarele curse ale sezonului; a terminat pe locul doi, mai ales în spatele coechipierului său Hamilton. Probleme tehnice constante l-au urmat în multe dintre curse, care s-au soldat cu dezamăgire. Deși a obținut o victorie în Brazilia, el a rămas pe locul doi la Hamilton în puncte de egalitate la sfârșitul sezonului, pierzând campionatul mondial. Mai târziu într-un interviu, el a lăudat Hamilton și a spus că Lewis Hamilton a făcut o treabă mai bună decât el.

Înainte de a obține o victorie în Marele Premiu al Spaniei în 2015, Nico a rămas în spatele lui Hamilton în majoritatea curselor din acel sezon și a continuat să obțină cea de-a zecea victorie în carieră la Monaco. Ulterior a marcat victorii în Canada și Austria și a terminat pe locul doi la Hamilton la Marele Premiu al Marii Britanii. La Brazilia, Abu Dhabi și Mexic, Nico a smuls primul loc de la Hamilton, dar, în ciuda acestui fapt, a pierdut campionatul în fața lui. El a avut o controversă minoră în acel an care i-a implicat pe el și pe Hamilton. Aparent, Hamilton și-a aruncat pălăria spre el și, ca răspuns, Nico a aruncat-o înapoi la el, provocând o agitație mediatică a rivalității arzătoare dintre colegii echipei.

Sezonul 2016 a început bine pentru Nico; a câștigat Marele Premiu al Australiei și Bahrainului și, mai târziu, victoriile din China și Rusia l-au făcut doar al doilea pilot după Michael Schumacher să câștige primele patru curse dintr-un sezon. Mercedes a beneficiat frecvent de a avea doi cei mai buni piloti din lume, iar rivalitatea dintre cei doi a continuat până în restul sezonului, cu Hamilton și Nico terminând constant cursele fie în primul sau în al doilea loc. O victorie în Japonia l-a determinat pe Nico să treacă în fața lui Hamilton în clasamentul punctelor de campionat, iar al doilea loc pe care l-a obținut la cursa de la Abu Dhabi l-a făcut în cele din urmă campion mondial, cu Hamilton doar în urmă.

La o ceremonie de premiere de la Viena din 2 decembrie 2016, Nico Rosberg a șocat fanii cu anunțul retragerii sale din joc. Cel mai surprinzător a fost faptul că a făcut declarația imediat după ce a ajuns pe primul loc în cariera sa pe care s-a străduit să o realizeze încă din primul său sezon. Cu toate acestea, decizia sa a fost întâmpinată de Mercedes când a decis să rămână cu echipa în calitate de ambasador.

De-a lungul carierei sale, Nico a câștigat mai multe premii, cum ar fi Trofeul Lorenzo Bandini, DHL Fastest Lap Award și trofeul pol FIA, printre multe altele.