Rod Laver este un fost jucător de tenis profesionist din Australia, cunoscut pentru cele patru victorii consecutive ale lui „Grand Slam”
Sportivii

Rod Laver este un celebru jucător de tenis australian care și-a dovedit mintea o dată și din nou, atât în ​​perioada pre și post deschis, în lumea tenisului. Acest sportiv a renunțat la școală pentru a putea continua o carieră în sportul său preferat, tenisul. Acest celebru jucător de tenis a fost antrenat de legendarul antrenor, Harry Hopman, iar fostul s-a aventurat în turneul de amatori până la vârsta de douăzeci și unu de ani. A arătat talent și dăruire imensă, câștigând titluri prestigioase precum „Grand Slams”, „Championships Australian” și „Wimbledon”. Curând, și-a muncit drumul până pe scară și a ocupat poziția de lume nr. 2 de ceva timp. În cele din urmă, a devenit nr. 1 tenismen profesionist din lume. Odată introdusă „Era deschisă” în tenis, el a început să joace „Grand Slams” din „Wimbledon”, câștigând majoritatea meciurilor în primii ani. La scurt timp a fost înscris de turnee precum „Liga Națională de Tenis” și „Campionatul Mondial de Tenis”. Până la 38 de ani, a redus numărul de meciuri pe care le-a jucat. Acest spectaculos campion de tenis a primit onoarea de a fi indus în „Sala faimei” a trei asociații diferite. În ultimii ani, s-au discutat despre posibilitatea de a fi cavaler în „Ordinul Australiei”. Pentru a afla mai multe despre viața și lucrările sale citiți mai departe

Copilăria și viața timpurie

Rodney George Laver s-a născut în Roy și soția sa Melba, în Rockhampton, oraș din Queensland, Australia, pe 9 august 1938. Roy a lucrat ca măcelar, iar familia a fost formată din patru copii.

Băiatul a fost un jucător de tenis talentat la o vârstă foarte mică și a renunțat la școală pentru a învăța jocul. Și-a primit antrenamentul de la legendarul jucător de tenis Harry Hopman, din Queensland. În 1957, Laver a câștigat atât campionatul „australian”, cât și „americanul junior”.

Carieră

În 1959, Rodney a concurat în finala „Wimbledon” și a ieșit triumfător la jocul de duble mixte, unde a făcut echipă cu omologul american Darlene Hard. Cu toate acestea, nu a putut câștiga finala de simplu, unde a fost învins de jucătorul peruan, Alex Olmedo.

În anul următor, el a participat la „Campionatele australiene”, câștigând meciul final din cinci seturi împotriva jucătorului australian Neale Fraser. În 1961, a luat parte la „Wimbledon” și a câștigat pentru prima dată titlul de single.

În 1962, Laver a câștigat șaptesprezece meciuri de tenis, împreună cu patru turnee de Grand Slam. Acest fapt a fost realizat anterior de fostul jucător profesionist american, Donnie Budge.

Cele mai memorabile dintre aceste turnee au fost Campionatele „italiene”, „franceze” și „germane”. El a câștigat „Campionatele Franței” cu multă dificultate, împotriva australianului Roy Emerson. La „Wimbledon” și la „Campionatele SUA”, în același an, a jucat excepțional de bine, pierzând foarte puține meciuri.

În decembrie 1962, Rod a câștigat „Cupa Davis”, ca parte a echipei australiene. Acest lucru l-a stabilit ca jucător de tenis profesionist mondial, precum Lew Hoad, Pancho Gonzales, Ken Rosewall și Andrés Gimeno.

În perioada 1963-70, acest jucător priceput a fost învingător la 'SUA. Campionatele de tenis Pro de cinci ori. La începutul aceleiași perioade, s-a stabilit ca nr. 2 jucători din lume.

În 1964, Rodney a câștigat turnee precum „Campionatele Wembley”, unde l-a învins pe prietenul Rosewall, și „Pro Pro SUA”, învingându-l pe Pancho Gonzales.

Anul următor, Laver a trecut la poziția nr. 1 în clasamentul mondial, după ce am văzut victoria la șaptesprezece campionate de tenis.

În anul următor a câștigat șaisprezece campionate, iar în 1967, a gustat din nou victoria, cu nouăsprezece victorii ale turneului pe numele său. Aceste victorii au inclus „Campionatul american Pro”, „Wembley Pro”, „Wimbledon” și „Pro francez”. În finala "Wimbledon", el a învins pe colegul australian Rosewall cu 6–2, 6–2, 12–10.

În 1968, a fost ridicată regula anterioară conform căreia un jucător de tenis profesionist nu putea concura la turneele de amatori și a început „Era deschisă”. În conformitate cu „Era deschisă”, toți jucătorii urmau să li se permită să participe la orice turneu la alegere, făcând astfel din tenis cariera lor deplină.

În același an, el a luat parte la meciurile „Grand Slam”, devenind prima persoană care a câștigat campionatul „Open Era” la „Wimbledon”. Rodney a câștigat un set drept împotriva jucătorului australian Tony Roche în finală.

În 1968, el a câștigat turnee prestigioase precum „Campionatele profesionale americane”, jucate pe terenuri de iarbă și „Campionatul francez Pro” pe terenuri de lut, bagând astfel lumea nr. 1 loc.

În anul următor, în 1969, Laver a jucat mai multe turnee, câștigând toate cele patru campionate de Grand Slam. De asemenea, el a câștigat „South African Open”, „Philadelphia US Pro Indoor”, „Campionatele profesionale americane” și „Wembley British Indoor”. A fost astfel victorios în 106 de meciuri din cele 132 pe care le-a jucat.

În aceeași perioadă, Rod a semnat contracte cu turneele „Liga Națională de Tenis” („NTL”) și „Campionatul Mondial de Tenis” („WCT”). Datorită acestui fapt, el a participat la doar cinci campionate de „Grand Slam” în doi ani.

În 1973, a câștigat mai multe campionate, inclusiv „Cupa Davis”. În anul următor, el a câștigat doar șase campionate, iar clasamentul său mondial a scăzut pe locul 4. Trei ani mai târziu, a semnat un contract cu „World Team Tennis”, o ligă de tenis.

Premii și realizări

În perioada 1981-85, acest sportiv împlinit a fost inclus în „Sala de renume a tenisului internațional” și în „Sala Australiei a Sportului Sportiv”. Guvernul australian l-a numit „comoara de viață” a țării, iar în ultimele timpuri, a devenit parte a „Sălii renumite a sportului din Queensland”.

Rod a fost făcut „membru al Ordinului Imperiului Britanic” și a fost felicitat cu „Medalia sportului australian”.

Viața personală și moștenirea

În 1966, acest jucător de tenis celebru s-a căsătorit cu Mary Shelby Peterson, divorțată cu trei copii din căsătoria anterioară. La căsătoria care a avut loc în California au participat alți jucători de tenis, printre care Ken Rosewall, Barry MacKay, Mal Anderson și Lew Hoad.

Cuplul a avut un fiu și au locuit în diverse reședințe din California.

Mai multe tribute au fost aduse acestui celebru jucător de tenis australian, inclusiv „Rod Laver Arena” din Parcul Melbourne, care poartă numele acestuia.

În 2000, a apărut pe un timbru emis de poșta din Australia, împreună cu colega, Margaret Court.

Trivia

Acest celebru jucător a câștigat porecla, „Racheta”, care i-a fost dată de antrenorul său de tenis.