Abebe Bikila a fost un important campion olimpic de maraton din Etiopia This
Sportivii

Abebe Bikila a fost un cunoscut campion olimpic la maraton, care a participat la 15 maratoane, câștigând 12 dintre ele. Succesele și câștigurile sale l-au făcut unul dintre cei mai mari maratonieri din lume. De asemenea, este primul om care a câștigat maratonul olimpiadelor de două ori și primul negru din Etiopia care a câștigat o medalie olimpică. De asemenea, a participat la Jocurile internaționale de paraplegic din Norvegia ca paraplegic după ce s-a confruntat cu un accident de mașină. Povestea vieții sale a fost o sursă de inspirație pentru mulți oameni.

Copilăria și viața timpurie

Născut dintr-o familie săracă, Abebe Bikila era fiul unui păstor și a fost crescut într-un sat numit Jato.

Pentru a-și sprijini familia, tânăra Bikilă s-a alăturat echipei de bodyguard imperiale a împăratului etiopian Haile Selassie.

Viața sa a luat o schimbare când antrenorul suedez, Onni Niskanen a recunoscut talentul atletic al lui Bikila când a fost trimis într-un lagăr guvernamental.

Abebe Bikila a început să se pregătească pentru Jocurile Olimpice, când avea 24 de ani.

Carieră

În 1958, Bikila a intrat în competiția națională la Campionatul Forțelor Armate, a câștigat-o și s-a calificat pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Roma din 1960.

O Bikila desculță a câștigat maratonul olimpic în 2 ore, 15 minute și 16,2 secunde, făcându-și țara mândră.

În 1964, a participat la Jocurile Olimpice din Japonia, chiar dacă nu și-a revenit din operația de apendicită și a câștigat o medalie pentru țara sa, stabilind un record mondial ca fiind primul om care a câștigat maratonul dublu-olimpic.

După accidentul său de mașină din 1969, Bikila a devenit cvadriplegică, dar dragostea lui pentru sport nu a încetat.

Ca sportiv paraplegic, a concurat la Jocurile internaționale paraplegice din Norvegia și la multe alte astfel de evenimente.

Premii și realizări

Abebe Bikila a fost primul african care a câștigat medalia de aur olimpică la maraton și este cunoscut ca primul sportiv care a câștigat două medalii de aur olimpice la maraton.

A participat la cincisprezece maratoane în timpul vieții sale, inclusiv la olimpiade și maratoane etiopiene.

Medalia de aur olimpică în 1960 la Jocurile de vară de la Roma.

O a doua medalie de aur a Jocurilor Olimpice la Olimpiada Tokio din 1964.

Câștigător al multor alte maratoane, inclusiv maratonul din Kosice, Zarauz, Coreea de Sud, Otsu și maratonul de 20.000 de metri de la Copenhaga.

Viața personală și moștenirea

Bikila a fost căsătorită cu Yewubdar, cu care a avut patru copii.

Abebe Bikila a fost paralizată după un accident de mașină din 1969.

El a fost tratat timp de opt luni la spitalul Stoke Mandeville din Anglia, înainte de a se întoarce.

El nu a putut să participe la nicio maratoare după aceste accidente, dar dragostea lui pentru sport nu a încetat.

El a continuat să participe la jocuri, inclusiv la competiția sportivă paraplegică din Anglia și la Jocurile internaționale paraplegice din Norvegia, în ciuda condiției sale fizice precare.

Puterea sa a făcut din el un mare erou olimpic, precum și o inspirație pentru țara sa și restul lumii.

Abebe Bikila a decedat pe 25 octombrie 1973, din cauza unor complicații ale accidentului de mașină din 1969 care a determinat și o hemoragie cerebrală paralelă.

Ca omagiu adus lui Abebe Bikila, Siraj Gena a alergat desculț pe ultimele trei sute de metri din cursa Olimpică a lui Abebe Bikila din 2010 și a câștigat aceeași.

Școala primară Yaya Abebe Bikila Village a fost înființată de comunitatea Mendida și un stadion este numit în onoarea sa în Addis Abeba.